kosik

Váš košík je prázdný.

Uživatel nepřihlášen :

Základní pravidla pro jídeln


Jídelna by měla být důležitým prvkem vaší domácnosti. Je to místo, kde se odehrává společenský život každé rodiny, od společných chvil s vašimi dětmi přes příjemné stolování s přáteli.
Nejoblíbenější jsou dvě varianty. Jídelna v rámci otevřeného prostoru s kuchyní a obývacím místem. Nebo jídelní místo v rámci kuchyně. 
Obě dvě varianty mají své pro a proti a je jen na vás, která varianta vám bude vyhovovat víc.
Stůl je pro jídelnu základem. I pro stůl však platí určitá pravidla. Obvyklý průměr kulatých stolů se pohybuje kolem 105 nebo 120 cm, k dostání jsou i různé „atypy“, jako čtyřhrany nebo šestihrany. Na jednoho strávníka bychom měli počítat plochu o šířce 60 až 80 cm a hloubce 30 až 35 cm. K tomu ještě připočtěme tzv. obslužný pruh nebo střední pás široký 25 až 30 cm, kam patří květiny, ochucovadla, pečivo, nebo mísy se saláty. Minimální šíře stolu je 85 cm, přičemž stůl, který bychom označili za velký, by měl měřit alespoň 90 x 180 cm. Důležitá je i výška stolu. K pohodlnému sezení by měl mezi sedákem a spodní deskou zůstat volný prostor alespoň 27 až 30 cm.
Velikost stolu pro 
4 osoby 125 x 85 cm 
6 osob 187 x 85 cm 
8 osob 250 x 85 cm 
Délka stolu u oválného typu 
5 osob 165 cm 
7 osob 215 cm 
9 osob 290 cm 
Dalším důležitým prvkem jídelny je samozřejmě židle. I zde si můžete vybrat z různých tvarů, barev a materiálů. To nejdůležitější však je aby byla židle pohodlná. Měla by mít sedák zakloněný mírně dozadu, opěradlo by mělo být vyšší a hrana sedáku nesmí stlačovat měkké tkáně v podkolení. Sedák nesmí být také příliš dlouhý a ani moc vysoko, zejména pro menší osoby, které by obtížně měnily polohu při dlouhodobějším sezení. Pro děti je nejlepší varianta židle rostoucí.
Co se týká designu, je to pouze a jen na vašem vkusu, takže mějte jídelnu takovou ve které se budete cítit dobře a ve které bude chutnat vaší rodině i vašim přátelům:-)

Foto:Housetohome.co.uk

Autorka: Irena Dimunová

interierovaterapie@seznam.cz

Interiérová Terapie - návrhy interiérůZajímavé články