kosik

Váš košík je prázdný.

Uživatel nepřihlášen :

PATCHWORK - MÁ VELKÁ ZÁLIBA

Už ani nevím jak to začalo, ale jelikož jsem velmi kreativní člověk, tak neustále něco vymýšlím, ze starého přetvářím užitečné věci a tak různě zkouším nějaké výtvarné, řemeslné a jiné techniky. Tudíž je jasné, že patchwork mně nemohl uniknout. Patchwork je (patch - záplata, vyrobeno ze záplat) zvláštní technika sešívání látek a původně vznikl mezi ženami amerických osadníků, které sešíváním kousků látek chtěly využít zbytky z vyřazených oděvů.

Dnes existuje velké množství vzorů, které dohromady tvoří nějaký motiv, základní vzory jsou geometrické tvary, ale v podstatě fantazii se meze nekladou, takže mohou vznikat i patchworkové obrazy.

Typický patchworkový přehoz se skládá ze tří vrstev. První vrsta tvoří právě vzor, který zhotovíme sešitím jednotlivých dílků, druhou vrstvu tvoří výplň (vatelín, rouno apod.) a třetí vrstva je z jednobarevné látky. Všechny tři vrstvy se ještě prošívají drobnými stehy a takto prošitý patchwork se nazývá quilt. Původní patchwork byl výhradně ruční prací, ale dnes exstují speciální šicí stroje.

Dnes je patchwork velmi populární jak mezi spotřebiteli, tak mezi ženami, které tímto způsobem například relaxují a navíc ještě vytvoří krásný bytový doplněk. Patchwork se nejčastěji používá k výrobě quiltů (deky, přehozy, polštáře), ale může být použit i pro výrobu batohů, kabelek, textilních dekorací, teplých bund,  kabatů a jiných oděvních doplňků.

 

Autorka: Renata Slaná

Zajímavé články