kosik

Váš košík je prázdný.

Uživatel nepřihlášen :

NÁVOD ŠITÍ: TRIČKO, HALENKU, MIKINU oblékací přes hlavu

Přináším návod, podle kterého dokáže ušít halenku každá švadlenka.
MATERIÁL:
STŘIH HALENKY
SPOTŘEBA LÁTKY se liší podle velikosti a délky střihu:
  • 2 x délka tuniky + 1 x délka rukávu
  • podložení průkrčníku = 0,30 m na 70 cm šíře
  • 2 potítka

Materiál s vlasem (samet, manžestr, froté, flauš...) stříháme PO vlasu - jenom manžestr a samet PROTI vlasu - to proto, abychom po čase neměli "vyleštěné" lokty po opírání.

Před započetím prací ještě základní rady:

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky

2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...

3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

POLOŽENÍ STŘIHU č. 1

POLOŽENÍ STŘIHU č.2:

Vypracovaný střih položíme na látku. Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky.

Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky a dolní část tuniky až po okraj. Vše rozžehlíme.

ZAPÍNÁNÍ na 1 knoflíček:

U průkrčníku si vyměříme na zadním díle (nebo na předním) střed, kam umístíme zapínání a mírně nastřihneme asi 8 až 10 cm. Stejným způsobem si připravíme podložení předního a zadního dílu v oblasti kolem krku, tj. průkrčníku. Podložení by mělo sahat asi za 1/2 šiřky ramen (tovární výroba dělá podložení menší, ale pak má snahu se obracet ven) a velkým obloukem asi 10 cm pod rozparek zapínání. U tenkých látek podložení uděláme podložení větší, aby tunika byla kvalitně propracovaná a nebyly zbytečně vidět nehezké okraje a přechod látky...

Podložení zatím nemusíme nastřihovat v místě zapnutí a lícem přiložíme na líc svtchní látky. Prostehováním asi 1 cm od okraje obě látky spojíme, zkontrolujeme velikost a tvar průkčníku a sešijeme na stroji. Šít začínáme v místě budoucího zapínání a po dokončení švu, nastřihneme zapínací rozparek. Opět prostehujeme, zkontrolujeme tvar, vložíme látkové poutko na knoflíček a sešijeme na stroji. Pak obrátíme na líc, urovnáme kraje a můžeme proštepovat asi 3 mm od okraje. Stejným způsobem můžeme ozvláštnit i okraj kratších rukávů.

RUKÁVY:

Konstrukce rukávové hlavice je mírně asymetrická. Strana s větším výkrojem patří vždy přišít ke přednímu dílu oděvu.

Rukávová hlavice

Hlavicové rukávy všíváme po druhé zkoušce. Halenka, nebo jiný oděv, je sešitá, s límcem, rukávy mají boční švy sešité a vypracované manžety.rukávová hlavice

Hlavici rukávu můžeme (podle použitého střihu) navolnit ve vrchní části. Začneme od značení obrysu hlavice po celé délce horního oblouku tak, aby vznilké záhyby byly rovnoměrné a největší zřasení aby bylo okolo ramenního švu.

Halenku složíme na polovinu lícem dovnitř.

Upravíme halenku v průkrčníku a sešpendlíme.

Dbáme, aby náramenice i boční švy ležely naprosto přesně na sobě. Upravíme délku náramenic a bočních švů a sešpendlíme průramky. Stejnoměrně sestříhneme náramenice i tvar průramku.

Halenku rozšpendlíme, obrátíme naruby, rukáv vsuneneme dovnitř a lícem k líci přiložíme hlavici vrcholem označeným kličkováním proti ramennímu švu (pozor, nezaměmit pravý a levý rukáv!!). Ve spodní části průramku by měl u dobrého střihu rukávový šev zhruba navazovat na boční šev halenky.

Rukáv vešpendlíme a vestehujeme do průramku, a halenku vyzkoušíme. Opravíme případné nedostatky a přešijeme strojem. Při zapošití přešijeme švy 2 cm přes sebe. 

Odstraníme stehování (v celé halence) všechny švy rozžehlíme.

Pokud při zkouškách vše vyhovuje, průběžně přešíváme na šicím stroji.

ZAČIŠTĚNÍ DOLNÍHO OKRAJE:

Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj pečlivě vyměřit a vyzkoušt, než jej strojem začistíme.  U některých typů látky se vyplatí ruční začištění dolního okraje rukávu i těla halenky.

 Autorka: Dagmar Marková, STŘIHY OTYLKA

Zajímavé články